Depresija ir ārkārtīgi izplatīta slimība, kas skar aptuveni 3000 miljonus cilvēku visā pasaulē. Iespējams, ka tu vai kāds, kuru mīlēt, tavas dzīves laikā piedzīvos zināmu depresijas līmeni.
Depresija ir neticami briesmīgs prāta stāvoklis, kurā atrasties, un cilvēks, kas cieš no tā var būt trausls un neparedzams. Zināšanas par to, kā tikt galā delikātās situācijās, kad kāds cieš no depresijas, var radīt atšķirības starp tiem, kas cieš vēl vairāk, un atvieglojumu, kad viņi atrodas tavā klātbūtnē.
1) Viņi neizvēlas depresiju – lai arī daudzi cilvēki bieži uzskata citādāk, depresija nav izvēle. Tā nav vienkārši slikta diena vai slikts garastāvoklis – depresīvs cilvēks nevar vienkārši “tikt tam pāri” vai savest sevi kopā. Pastāv vairāki iemesli, kāpēc persona var kļūt nomākta. Bieži rodas ķīmiska nelīdzsvarotība smadzenēs; to sauc par klīnisko depresiju, un to parasti ārstē ar medikamentiem, kuru mērķis ir līdzsvarot serotonīna līmeni cilvēka smadzenēs.
Cilvēki var kļūt nomākti arī apstākļu un notikumu dēļ, kas notiek viņu dzīvē, kas notiek viņu dzīvē un kas būtiski un negatīvi maina viņu noskaņojumu, viedokli un skatījumu uz lietām uz ilgāku laiku. Šis depresijas veids var būt grūti ārstējams, jo ir nepieciešama plaša terapija, lai pārvarētu slimnieka dzīves skatījumu un sarežģītās lietas, kas ar tām notikušas.
Tāpēc tādas tukšas frāzes kā “tev vienkārši jātiek ārā no mājas/ jātrenējas/ jāēd labāk/ jāmaina sava attieksme/ jābeidz būt nomāktam” nedara neko citu, kā vien liek cilvēkam ar depresiju justies vēl sliktāk. Pat, ja jūsu teiktajam ir patiesām elements, cilvēks, kurš ir smagi nomākts, nespēs gūt labumu, darot kaut ko no tā, kamēr nav mainījies viņi skatījums vai ķīmiskās vielas viņu prātā. Ja tas nav noticis, tad šādi vārdi viņus tikai sāpinās vēl vairāk un liks viņiem justies nekam nederīgiem un vainīgiem par to, ka viņi nespēj vienkārši mainīt savas jūtas.
LASI ARĪ ŠO: Tik dažāda bērnība: 18 foto no dažādām valstīm
2) Labākais, ko tu vari darīt būt viņiem līdzās. Cilvēki, kuriem ir depresija parasti jūtas apjukuši par to, kā citi viņus uztver. Viņi bieži vien ļoti jūt, ka ir vieni un ka viņi ir slogs apkārtējiem cilvēkiem neatkarīgi no tā, vai tā ir vai nav. Labākais, ko var darīt cilvēkam, kurš cieš no depresijas, ir vienkārši būt ar viņiem; ne kādā īpašā veidā, bet vienkāršo apvienoties, viens cilvēks otram.
Tā vietā, lai piespiestu viņus atvērties vai meklēt palīdzību, koncentrējies uz to, kā viņi var savienoties ar citu dvēseli.
Atrodies turpat kopā ar viņiem nejūties apjucis un attālināts. Nodrošini vidi, lai viņi varētu atvērties un dalīties ar tevi, ja viņi to vēlas. Ja viņi vēlas mierīgi sēdēt, ļauj viņiem sēdēt mierīgi sēdēt. Ja viņi grib runāt, tad runā. Esi atklāts, uzcītīgais, godīgais, līdzcietīgais cilvēks, kāds tu viņiem esi nepieciešams. Pajautā, kā viņiem klājas, un pasaki, ka viņiem nav jāatbild. Vienkārši esi veids, kā apvienot viņus ar citu dvēseli tajā brīdi. Tas ir viss, ko var darīt – pārējais ir viņu ziņā.
3) Tev ir pamats justies neapmierinātam – tu esi tikai cilvēks, tāpēc cieni to. Jo vairāk tu dusmojies uz sevi un esi vainīgs, ka jūti neapmierinātību ar nomāktu cilvēku, jo vairāk tava negatīvā pašsajūta viņus nogurdinās. Tā vietā, lai justos slikti par to, ka esi vīlies, tad labāk mēģini to pieņemt. Kad tu to dari, tu vari tuvoties mijiedarbībai ar viņiem ļoti pamatotā un pozitīvā veidā – jūs esat tikai divi nepilnīgi cilvēki, kuri dalās kopīga dzīve, un nav nekā, kas būtu nevietā ar to vai arī kā tu to jūti.
4) Tas, kā cilvēki izturas pret tevi, atspoguļo, kā viņi jūtas pret sevi, nevis kā viņi jūtas pret tevi – tā ir ārkārtīgi svarīga mācība, ko mēs varam iegūt, un tā sniedzas tālāk par saskarsmi ar cilvēkiem, kas ir nomākti. Tas, kā cilvēki izturas pret tevi, atspoguļo viņu iekšējās jūtas, tās, ar kurām viņiem nākas pastāvīgi sadzīvot. Viņi tos izprojicē un nodod tālāk cilvēkiem, ar kuriem mijiedarbojas, tāpēc neuzņem to personīgi, ja kāds no depresijas slimniekiem ir konkrēts vai nepieklājīgs, vai atgrūž tevi. Dažreiz viņiem vajag tevi mazliet pabīdīt prom pirms viņi var tevi laist tuvāk. Tas ir labi.
5) Ir svarīgi apspriest un noteikt robežas – depresija nenozīmē, ka kādam ir brīva vara izturēties pret tevi, kā viņi vien vēlas, un tev nevajadzētu samierināties ar to, ka kāpj uz galvas, izmanto tavas priekšrocības vai citādi izturas slikti. Tāpēc ir svarīgi apspriest robežas, lai novērstu to, kas ir un nav pieņemams, un to, ar ko tu tiksi un netiksi galā. Apspriediet personiskās robežas, kuras vēlaties iestatīt, un pēc tam tās ieviesiet. Dienas beigās jāparūpējas par sevi. Tas vien, ka kāds, kas tev ir tuvs, ir nomākts, nenozīmē, ka arī tev būtu jācieš.
6) Cilvēks ar depresiju var viegli satraukties – kad kāds ir nomākts, viņi viegli var satraukties un uzvilkties pat par visniecīgākajām lietām. Depresija nav vājums, bet drīzāk prāta stāvoklis, kur negatīvi notikumi un pārdzīvojumi kļūst tik smagi un nesabalansēti, ka jebkurš niecīgs sīkums var salauzt un jebkurā brīdī atraisīt negatīvu jūtu vilni. Kad nomākts cilvēks izjūt nelielu neveiksmi, viņi to neizjūt tik ierobežoti, kā to dara citi. Tā vietā viņi pārdzīvo to caur savas depresijas filtru, kas nozīmē, ka negatīvisma un bezpalīdzības vilnis viņus noskalo, un stāj tos rīstīdamies un tiecamies pēc gaisa.
Piemēram, kad garīgi vesels cilvēks nogāž ūdens glāzi, viņi to satīra. Kad nomākts cilvēks apgāž ūdens glāzi, tas ir pēdējais posms, kas viņus iedzen vēl negatīvākā prāta stāvoklī. Viņi jūtas nelietderīgi un dzīves mocīti – katrs negatīvais brīdis ir spīdzināšana. Tas, par ko daudzi cilvēki kļūdās vājuma dēļ, patiesībā ir ārkārtīgi smalka un negatīva garīga stāvokļa rezultāts, kuru var ļoti viegli novest līdz izmisuma punktam ar relatīvi nelieliem atgadījumiem.
7) Tas nav saistīts ar tevi – daudzi cilvēki pieļauj kļūdu, pieņemot citu cilvēku depresiju personīgi. Viņi domā, tāpēc, ka jūtas nomākti, viņi ir vainojami par to kā jūtas. Patiesība ir tāda, ka depresija ir ļoti sarežģīta, un bieži vien tā ir dažādu savstarpēji saistītu faktoru rezultāts. Tā nav tava vaina, tāpēc neuztver to personīgi.