Home / Noderīgi / Bērni ir laimīgāki tad, kad tu dot viņiem pieredzi, nevis lietas

Bērni ir laimīgāki tad, kad tu dot viņiem pieredzi, nevis lietas

Filozofija patiesībā ir vienkārša un skaista, un dzīve ir piedzīvojumu saraksts, nevis lietu saraksts, kuras mēs esam iekrājuši. Bet šķiet, ka mūsdienās lielākā daļa vecāku aizmirst šo patiesību.

Lai gan lielākā daļa cilvēku domā, ka bērna vēlmju apmierināšana ar rotaļlietām liks viņiem justies laimīgiem (kas uz doto brīdi to arī dara), tomēr ir skaidrs, ka šīs “lietas” viņiem neļaus pilnībā izjust dzīves potenciālu.

Šis potenciāls ir saistīts ne tikai ar sajūsmu par lietām, no kuras jūs ātri vien izaugsiet. Saskaņā ar jaunu pētījumu, rotaļlietas un ierīces nekad nespēs aizstāt pieredzēto, jo pieredze paliek iespiesta mūsu atmiņās.

Sindija Čana (Cindy Chan), Toronto universitātes docente un galvenā pētījuma autore, atzīmē, ka pieredze izraisa emocionālu reakciju un saikni, ko neizraisa neviena ierīce vai rotaļlieta. 

“Piedzīvojumi izsauc spēcīgu emocionālu reakciju, kad cilvēks ar to saskaras – piemēram, bailes un bijība no safari piedzīvojuma, satraukums par rokkoncertu vai klusums no spa apmeklējuma, un tas viss ir emocionāli intensīvāk, nekā iegūt materiālu īpašumu,” skaidro Čana.

Šajā pētījumā ne tikai koncentrējās uz to, cik daudz saņēmējiem patika noteiktas dāvanas, bet arī analizēja, cik efektīvas dāvanas ir attiecību veidošanā. Čana uzsvēra šīs efektivitātes nozīmi, jo dāvanas ir arī nozīmīgas attiecību kopšanā un veidošanā.

Un, runājot par dāvanu piešķiršanu, pētniecības grupa secināja, kad jebkāda pieredzes sniegšana pārspēj jebkādu citu materiālu dāvanu pasniegšanu, kā arī sniedz efektīvu, ilgtermiņa potenciālu. 

Pēc bērnu psihoterapeites Dr. Margot Sunderland teiktā, pieredze bērniem nodrošina stabilu un laimīgu atmiņu pamatni, vienlaikus veicinot arī smadzeņu attīstību. “Bagātināta vide piedāvā jaunu pieredzi, kas ir spēcīga apvienotajā sociālajā, fiziskajā, izziņas un maņu mijiedarbībā,” viņa skaidro.

Citiem vārdiem sakot, laba bērnības atmiņu veidošana, izmantojot pieredzi, atstāj ilgstošu iespaidu uz bērnu vispārējo laimi un stimulē, un bagātina viņu smadzenes ar jaunu informāciju.

 

Kāda veida pieredzei ir nozīme?

Lielākā daļa domā, ka jums būs nepieciešams daudz naudas, lai jūsu bērnam nodrošinātu vērtīgu pieredzi. Tomēr pieredze var būt dažāda – sākot no izbraukuma līdz vietējam saldējuma salonam un beidzot ar došanos savvaļas safari, un visiem tiem būs tāda pati ietekme uz jūsu bērnu.

Patiesībā, bērni, visticamāk, veido spēcīgu un pozitīvu atmiņu tieši par šo īpašo ceļojumu uz saldējuma salonu, kurā viņu tuvinieki bija priecīgi, nekā aizraujošā, bet sapringtā ceļojumā uz “laimīgāko vietu uz Zemes”.

Runājot par personisko pieredzi, es esmu saņēmusi lietas, kad biju bērns, un es tik tikko atceros 3 no simtiem rotaļlietu un ierīču, kurus man iedeva vecāki. Tomēr man ir spēcīgas un mīļas atmiņas par mani un manu mammu, izlavoties no vietējā restorāna un ēdot kalmārus, kamēr pļāpājām par nebūtiskām lietām. 

Es joprojām jūtu to kalamāru garšu un nelielo vīna pudeli, kuru dalījām, ķiķinot pie fakta, ka neviens nezina, kur esam. (Kurš teica, ka tikai mātes un meitas var tik labi pavadīt laiku?)

Un tā ir taisnība – es atceros katru ģimenes izbraukumu – brīžus, kad mans tētis man iemācīja spēlēt futbolu, ģimenes brīvdienas un mazās lietas, kas visus šos mirkļus padarīja atcerēšanās vērtus.

Es uzaugu kopā ar vēl diviem brāļiem, mūsu ģimenē bija vidējie ienākumi un mums nācās improvizēt daudzās lietās, taču tas nekad nemainīja manas jaukās atmiņas par visiem labajiem laikiem, kas mums bija, kad biju bērns.

Uzdāviniet bērniem dāvanu, kuru viņi vienmēr ir vēlējušies saņemt, bet nemāciet viņiem, ka lietas veido dzīvi. Ja ir kaut kas, kas liek pazust maniem visiem bērnības negatīvajiem uzskatiem, tad tā ir brīnišķīgā pieredze, kas nemaz nemaksāja tik dārgi. 

Aplūko arī šo

Efektīvi mēslošanas līdzekļi orhidejām

Daži ziedošu stādījumu cienītāji uzskata, ka orhidejas nav jābaro, taču eksperimenti ir parādījuši, ka orhideju …