Pavasaris drīz klāt un atkal jāsāk ķerties klāt dārza darbiem. Met slinkumu pie malas un sastādi darāmo darbu sarakstu, lai nekas nepiemirstas. Piedāvājam vērtīgu padomu apkopojumu.
- Kamēr burkāniem vēl nav parādījušies asni, tos laista regulāri. Kad asni uzdīgst, tos labāk 12-15 dienas nelaistīt, ja nu tikai galīga sausuma dienās. Tas ļauj saknēm ieaugt dziļāk zemē.
- Ja sinepes iesēt blakus zirņiem, tiem raža būs 2x lielāka.
- Dilles labāk sēt saulē, jo ēnā tām samazinās lapu aromāts. Pelnus un kaļķi zem dillēm neiestrādā.
- Lai stimulētu ķirbju augļu piebriešanu, tā stīgas piesprauž pie zemes un iesakņo.
- Ķirbjveidīgo kultūru stādus, tādus, kā gurķus, patisonus, kabačus, var izaudzēt šādi: kūdru sagriež 10x12cm kubiņos, pagriež ar saknēm uz leju, izveido padziļinājumu un iesēj sēkliņu.
- Neizmantojiet nātru uzlējumu pupu, pupiņu, zirņu, sīpolu un ķiploku piebarošanai.
- Ja katru dienu 1-2 minūtes glaudīt stādu galotnes, tie neizstiepsies. Pieskaršanās rezultātā izdalās etilēns, kas aiztur šo procesu.
- Nātres palielina blakus augošo augu izturību pret slimībām. Tieši tādēļ ir noderīgi mulčēt rindu starpas ar sasmalcinātām nātrēm.
- Zaļais mēslojums no sinepēm bagātina augsni ar fosforu un sēru, kā arī attīra to no zemesvēžiem un drātstārpiem.
- Sīpoli augs labāk, ja tajā vietā ir augušas sinepes.
- Zemenes iesaka mulčēt ar nobirušām skujām. Tas uzlabos ogu garšu, kā arī palīdzēs cīņā ar pelēko puvi, drātstārpiem, ērcēm. Bet mulčēšana ar papardēm palīdzēs pret nematodēm (velteniskajiem tārpiem) un pelēko puvi.
- Pēc straujas gaisa temperatūras pazemināšanās augus apsmidzina ar sīpolu mizu uzlējumu. 0,5 l burciņu sīpolu mizu apliet ar 10 l ūdens, uzvārīt, ļaut ievilkties 12 stundas, nokāst. Apsmidzināšanai atšķaidīt ar ūdeni attiecībā 2:10.
- Ja kļuvis aukstāks, siltumnīcā var ienest spaiņus ar karstu ūdeni vai uz metāliskām plāksnēm salikt uzsildītus ķieģeļus.
- Gurķi labprāt augs blakus dillēm.
- Gar tomātiem un kartupeļiem iesētas bietes palīdzēs tikt galā ar fitoftorozi.
- Ja nātres zaru ielikt zemē blakus katram kāposta stādam, tad kāposti labāk iesakņosies.
- Stādot kartupeļus, katrā bedrītē ieber sauju pelnu, šāds mēslojums palīdzēs pret drātstārpiem.
- Ja burkāni slikti aug, tos laista ar sāls šķīdumu – 1 ēd.karote uz 10 l ūdens.
- Gurķi ir prasīgi pret mitrumu. Tomēr ziedēšanas sākumā liešanu vajag samazināt, bet vēlāk atkal pastiprināt. Tas veicinās ātrāku gurķu nobriešanu.
- Karstā laikā gurķu laistīšanu der apvienot ar apsmidzināšanu.
- Gurķu putekšņi sāk iet bojā pie temperatūras >30oC. Tāpēc šajā laikā siltumnīcā jāsaliek trauki ar ūdeni.
- Zemas temperatūras un straujas dienas un nakts temperatūras svārstības pasliktina gurķu garšas īpašības. Tāpat gurķiem ļoti nepatīk caurvējš.
- Ja vasaras sākumā uz piparu stādiem jau parādījušies daži augļi, bet ziedēšana izbeigusies, tad šie augļi jānokniebj. Augs pēc tam sāks ziedēt ar dubultu spēku un sezonas beigās dos lielisku ražu.
- Lai piparu saknēm pieplūstu vairāk gaisa, biežāk irdiniet augsni un nepieļaujiet augsnes garozas veidošanos.