Home / Noderīgi / 10 lielgabarīta daudzgadīgie augi, kurus var stādīt koku vietā

10 lielgabarīta daudzgadīgie augi, kurus var stādīt koku vietā


Warning: Undefined array key "tie_hide_meta" in /data01/virt73110/domeenid/www.noderes.lv/tiesilv/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data01/virt73110/domeenid/www.noderes.lv/tiesilv/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Lielie augi lieliski izskatās savu mazāko sugas brāļu aizmugures fonā. Skaisti tie izskatās arī pa vienam – kā košs plankums zāliena vidū.  Lai kur jūs tiem atrastu vietu, tie kļūs par oriģinālu jūsu dārza rotu.

Esam apkopojuši 10 dažādus augus, kas aug atšķirīgi, taču ir vienkārši kopjami daudzgadīgie augi, kurus var stādīt gan ēnainā dārza stūrī, gan arī saulainā vietā.

1.Rodžersija pēdlapu

Rodžersija nav prasīga kopšanā, liela izmēra (līdz 1,5m augstumā), lielām, skaistām lapām, kuras mēdz būt dažādās krāsās – no bronzas līdz pat sarkanbrūnam.

Stādīšanai labāk izvēlēties ēnainu vietu. Lai gan rodžersijai vajadzīgs daudz mitruma, to nevajadzētu stādīt pārāk zemās vietās, jo no šķidruma sastāšanās un pālāk lielas mitrināšanas var sākties puves attīstība.

Rodžersija zied vasārā 1-1,5 mēnešus, bet pēc ziedēšanas tai pastiprināti sāk augt lapas.Tā pārziemo  pat pie -25°C,  tomēr drošības pēc būtu ieteicams mulčēt augsni ap tās pamatni.

2.Saulkrēsliņš

Saulkrēsliņš sastopams gan brīvā dabā, gan mazdārziņos.

Dekoratīvie veidi mēdz būt dažāda izmēra: daži neizaug lielāki par 20-25cm, bet citi sasniedz 1,7m augstumu.

Stādot saulkrēsliņu, piemeklējiet tam ēnainu vietu un mitru auglīgu augsni. Stādīt to vēlams aizvējā, jo stiprs vējš var tā stiebrus piespiest pie zemes.

3.Kletru zeltene

Šis krūmveida augs nesagādās jums raizes. Iestādiet to mitrā auglīgā augsnē, un priecējiet acis visu veģetācijas periodu. Kuplais krūms izaug līdz 1,3m gan augstumā, gan diametrā.

4.Vīgrieze

Šis augs nav prasīgs, ilgi un skaisti zied, tiek izmantots tautas medicīnā. 

Vīgrieze skaisti augs tikai tādā gadījumā, ja to iestādīsiet mitrā vietā, vislabābāk blakus kādai ūdenstilpnei. Pārējā kopšana ir vienkārša – ravēšana un irdināšana. Pēc ziedēšanas, rudenī to vajadzētu apgriezt, atstājot 3-5cm. Apsegšana nav vajadzīga, vīgrieze pārdzīvos jebkuru ziemu.

5.Ligulārija

Pārsvarā ligulārija mēdz būt neliela auguma, taču viena šķirne – Prževaļska ligulārija – sasniedz pat 2m augstumu. Tās dzeltenie piramīdveida ziedi priecēs jūs 1,5 mēnesi, sākot no augusta.

Augs dod priekšroku mitrām, ēnainām vietā, kas pasargātas no caurvējiem. Vislabāk tas jūtas ūdenstilpju tuvumā. Un, ja vieta izrādīsies veiksmīga, ligulārija augs bez pārstādīšanas 15-20 gadu. Pret augsni tā nav prasīga, bet slimības un kaitēkļi tai met līkumu, un arī sals tai nekaitē.

6.Kāršroze

Kāršroze ir daudzgadīgs augs, ks zināms katram jau no bērnības.

Tā viegli sasniedz pat 2m augstumu. Kāršroze zied ilgstoši – no vasaras sākuma līdz pat vēlam rudenim. Tai nepieciešama saulaina vieta, tālāk no caurvējiem. Stiprs vējš var aplauzt garos stiebrus, tāpēc kāršrozi būtu vēlams stādīt pie sienas vai sētas.

7.Divmāju kazbārdis

Kazbārdi dārzu izdaiļošanai izmanto jau gandrīz 400 gadu. Šis daudzgadīgais augs lieliski piemērotas tiem, kas meklē ēnu mīlošus augus. Tas ēnā jūtas daudz labāk nekā saulē. No saules stariem tā lapas izdeg un kļūst dzeltenīgas.

Kazbārdis var sasniegt pat 2m augstumu. Tas bez pārstādīšanas var augt pat 10 gadus. Nav prasīgs pret augsni, un arī īpaša kopšana nav vajadzīga:tikai ravēšana un  irdināšana. Vienīgi pēc ziedēšanas jānogriež ziedkopas, bet pirms ziemas visi stiebri, atstājot 3-5cm.

8.Zilā kurpīte

Šis augs ir indīgs, pie tam indīgas ir visas tā daļas. Taču neskatoties uz to, tiek bieži izmantots dekoratīvajā dārzkopībā. Daudzi zilās kurpītes veidi izaug vairāk nekā 1,5m. Tās ziedēšana sākas vasaras otrajā pusē un ilgst līdz pat oktobrim.

Šis daudzgadīgais augs labi panes ēnainas vietas, bet nepanes pārlieku mitrumu. Tas bez pārstādīšanas var augt daudzus gadus, tāpēc laiku pa laikam tam nepieciešamas minerālvielas un organiskais mēslojums.

9.Sirdsveida makleja

 Vēl viens daudzgadīgs gigantisks augs – makleja jeb bokonija. Brīvā dabā tas aug tropu rajonos.Mūsu laika apstākļiem pielāgotie augi ir aukstumizturīgi (nav nepieciešama apsegšana) un nav prasīgi.Maklejai nepieciešams organiskā mēslojuma piebarojums,  mēreni mitra augsne, saulaina un pasargāta no vēja vieta. Pie šiem nosacījumiem makleja tad arī parādīs sevi visā tās krāšņumā.

Tomēr der atcerēties, ka šis daudzgadīgais augs ir viai gresīvs, un, ja to neierobežos, tas kļūs par saimnieku visā dārzā, “izēdot” visus “kaimiņus”.

10.Vītollapu saulgrieze

Šis daudzgadīgais augs var sasniegt pat 3m augstumu. Zied rudenī – oktobrī, novembrī. Vītollapu saulgriezei vajadzīga saulaina vieta, jo ēnā tai ziedus nesagaidīsiet. Tāpat tai ir vajadzīga laba drenāža, jo sausumu saulgrieze panes labi, pet no pārlieka mitruma tā var aiziet bojā.

Īpašus sarežģījumus ši auga kopšana neizraisa: ravēšana, irdināšana, mulčas kārta pirms ziemošanas. Slimības un kaitēkļi to neapdraud.

Aplūko arī šo

Efektīvi mēslošanas līdzekļi orhidejām

Daži ziedošu stādījumu cienītāji uzskata, ka orhidejas nav jābaro, taču eksperimenti ir parādījuši, ka orhideju …