Home / Noderīgi / Kā izaudzēt skaistus gurķus

Kā izaudzēt skaistus gurķus

Nav vienkāršas atbildes uz jautājumu, kāpēc dažreiz gurķu dobē  lielā vairumā parādās uzpūsti vai greizi gurķi. Lai nelauzītu galvu, kāpēc gurķi ir šķībi, jāievēro daži vienkārši noteikumi. Kārtīga disciplīna – lūk, galvenais nosacījums tīru, gludu, staltu gurķu izaudzēšanai.

Daudz, protams, ir atkarīgs no izvēlētās šķirnes, taču ir svarīgi, lai arī siltumu, gaismu, barības vielas un mitrumu gurķi saņemtu vienmērīgi optimālā daudzumā. 

Gurķu stādīšanas noteikumi

Nevar sasniegt augstu ražīgumu, blakus audzējot bišu apputeksnējamās šķirnes ar partenokarpiskajām. Daļēja partenokarpiķu apputeksnēšanās ir viens no iemesliem deformētu gurķu izaugšanā. Ja  jūs vēlaties audzēt abu veidu gurķus, tad katram veidam izveidojiet savu patvērumu un nepielaidiet bites pie partenokarpiskajām šķirnēm.

Mitrums un gurķu laistīšanas režīms

Bieža augsnes izžūšana aptur gurķu augšanu – tie zaudē formu, veidojas “āķi”, tādēļ jācenšas gurķus laistīt regulāri. 

Daļēji samazināt gurķu atkarību no laistīšanas var šādā veidā: uzreiz pēc asnu parādīšanās veiciet augsnes irdināšanu, lai attīstītos sakņu sistēma. Vēlāk to darīt vairs nedrīkstēs, jo gurķu saknes attīstās tuvu augsnes virskārtai un irdinot var tikt traumētas. Viegli apberiet stiebrus ar zemi (2-3 cm), lai izraisītu palīgsakņu veidošanos.

Gurķu piebarošana

Kad sākas augļošanas stadija, sāciet gurķus piebarot ar 7-10 dienu intervālu, izmantojot šķidro organisko mēslojumu vai minerālmēslu šķīdumu (sezonā 2-3 piebarošanas ir pietiekami). Izvēlieties sabalansētu mēslojumu, kas satur slāpekli, kāliju un fosforu, vēlams mikroelementus. Slāpekļa pārākums un citu elementu trūkums gurķiem par labu nenāks – tie sāks nomest aizmetņus.

Gurķu formas uzturēšana

Lai barības vielas gurķu augļos sadalītos vienmērīgi, tie jānovāc tīri un bieži: vēlams katras 2-3 dienas. Nenovāktie pāraugušie un greizie augļi aizkavē jaunās ražas augšanu.  Ja jums iespēja novākt ražu ir tikai brīvdienās, nolasiet stīgas pēc iespējas tīrāk, noņemot pat mazos 4-8 cm gurķīšus, jo līdz nākošajām brīvdienām tie tāpat būs jau pārauguši un sāks bremzēt jaunu aizmetņu veidošanos. 

Dažos gadījumos gurķu augšana apstājas pārāk saaugušo stīgu dēļ. Tad ir nepieciešams izgriezt novājinātos dzinumus, lai uzlabotu apgaismojumu pārējiem.

Siltums gurķiem

Ir svarīgi pareizi izmantot plēves pārsegu: ja to noņemsiet par ātru, gurķu augšana apstāsies. Augšanas ātruma lēcienveidīgu izmaiņu dēļ arī var veidoties greizi gurķu augļi. Tikai tad, ja ir ļoti karsts, un pārsegs var izraisīt lapu apdegumus, tos nedaudz atklāj dienas laikā. Ja pārsegu noņemsiet pavisam, augus ātri sabojās miltrasa. Ventilācijai ir pietiekoši piepacelt pārsegu no vienas puses.

Gurķu šķirnes izvēle

Lai iegūtu ne tikai bagātīgu, bet arī kvalitatīvu ražu, nepieciešama ne tikai prasmīga audzēšana, bet arī izturīgas pret slimībām un stresiem gurķu šķirnes un hibrīdi. Tagad selekcionāri prot ģenētiski nostiprināt tādas īpašības, kā gurķi bez rūgtuma un ar spēju ilgi saglabāties uz stīgas, nepāraugot pie nevienmērīgas novākšanas.

Aplūko arī šo

Efektīvi mēslošanas līdzekļi orhidejām

Daži ziedošu stādījumu cienītāji uzskata, ka orhidejas nav jābaro, taču eksperimenti ir parādījuši, ka orhideju …